Ze wzgledu na charakter choroby oraz czas jej wystaoienia mozemy rozroznic jej typy

  • pierwotna
  • wtorna
  • pokarmowa
  • podkliniczna

Ketoza pierwotna polaga na dysproporcji energii pobieranej z paszy oraz energii wydatkowanej na produkcje , dlatego najczestszym okresem jej wystapienia jest szczyt laktacji czyli okres ok 4-6 tygodnia po wycieleniu. Organizm probuje dostarczyc potrzebna energie poprzez spalanie tluszczow , ktore w ograniczonej podazy glukozy nie sa metabolizowane do konca , tylko do ketonow. Objawy towarzyszace sa na poczatku nieswoiste czyli spadek apetytu oraz wydajnosci ktore w pozniejszym etapie narastaja oraz pojawiaja sie taki objawy jak tawrdy kal, zapach acetonu w okolicach zwierzecia, preferowanie pasz objetosciowych nad tresciwe, w ekstremalnych przypadkach przechodzi w postac nerwowa ze swoistymi objawami. Leczenie takiej postaci wiaze sie z podaniem energi, najlejiej w formie wlewu dozylnegoz glukozy ew dozwaczowego zawierajacego np gliceryne lub glikol. Takie podanie energii pozwala na powtorne wlaczenie ketonow w cykl metaboliczny oraz hamuje pozyskiwanie energii z tkanki tluszczowej.

 

Ketoza wtorna jest to zaburzenie polegajace na spadku pobrania paszy w wyniku choroby pierwotnej (np. metritis, przemieszczenie trawienca, mastitis lub kazda inna choroba przebiegajaca ze spadkiem apetytu). Zwierze podczas choroby przy obnizonej ale utrzymanej wydajnosci wpada w deficy energii i powstaje ketoza . Objawy stanowia sume objawow choroby pierwotnej oraz ketozy. Podstawa przy leczeniu jest diagnostyka i eliminacja czynnika pierwotnego a dopiero w dalszej czesci ketozy.

 

Ketoza pokarmowa – jej przyczyna jest zaburzenie fermentacji zwaczowej w wyniku ktorej powstaja ketony . Zadko wystepuje i nie ma co na nia zwracac uwagi.

 

Ketoza podkliniczna jest najlagodniejsza postacia ale rowniez najbardziej istotna z punltu widzenia ekonominki. Wiaze sie to z brakiem albo bardzo znikomymi objawami klinicznymi czyli takimi ktore jestesmy w stanie zaobserwowac . Niewielkie dysproporcje w energii sa kompensowane przez umiarkowany spadek wydajnosci mlecznej oraz powoli wystepujacym chudnieciem zwierzecia. Problem tej choroby polega wlasnie na malo zauwazalnym spadku mlecznosci co skutkuje powolnym wzrostem albo nawet spadkiem krzywej laktacji, co daje nam spadek produkcji w calym okresie produkcyjnym, czyli zwierze jest mniej oplacalne. Innym skutkiem choroby jest to ze problemy z energia maja duzy wplyw na pozniejsza plodnosc poniewaz czesto prowadza do afunkcji jajnikow i brakiem albo cicha ruja . Jezeli np przyczyna ketozy wtornej w stadzie jest problem z nadmiernym otluszczeniem krow przed porodem i wezmiemy pod uwage to ze zwierzeta nia dotkniete beda pozniej sie zacielaly to daja nam to bledne zapetlajace sie kolo Jezeli wezmiemy pod uwage to ze problem moze dotyczyc calego stada to straty sa ogromne, a przy stalych kosztach produkcji i obnizonych zyskach nasz dochod moze byc 40-60% mniejszy.

 

Zapobieganie ketozy pierwotnej oraz podklinicznej wiaze sie z prawidlowym zarzadzniem okresu zasuszenia , dozeniem do skrocenia okresu miedzywycieleniowego, systematyczna kontrola BCS w stadzie i jezeli to mozliwe dazenie do tworzenia grup laktacyjnych.